Sıkça Sorulan Sorular

-- Muafiyetli Oto Kaskom

Muafiyetli Oto Kaskom

null

Muafiyetli Kasko nedir?

Kaskoda muafiyet, hasarın belirli bir miktarının sigortalı tarafından karşılanması halidir. Daha açık bir ifade ile; aracın sigorta bedelinin ya da hasarın belli bir kısmına kadar oluşan zararların sigortalı tarafından, üstünün ise sigortacı tarafından karşılanmasıdır. Örneğin, 40.000 TL sigorta bedeli ile kasko poliçesi düzenlenen aracınızı 500 TL muafiyet seçeneği ile sigortalattığınız zaman, 500 TL’ye kadar olan hasarı kendiniz karşılarsınız. Hasar 500 TL’nin üstünde ise kalan tutarı sigorta şirketi öder.

Üç farklı muafiyet tutarından birinin seçilmesi durumunda indirim avantajı sağlanmaktadır. Seçilen muafiyet tutarı yükseldikçe, uygulanacak indirim oranı da artmaktadır.

Muafiyetli Kaskonun Akkasko Genişletilmiş Kasko poliçesinden farkı nedir?

Muafiyetli Kasko Sigortası da bir Genişletilmiş Kasko sigorta ürünüdür. Sadece ürün kapsamında birkaç değişiklik yapılmıştır. Hasar durumunda muafiyet tutarı, yanlış akaryakıt dolumu, kişisel eşya ve anahtar kaybı ve çalınması gibi bazı teminatlar bu poliçede bulunmaz.

Her araç için Muafiyetli Kasko Poliçesi düzenlenebilir mi?

Sadece araç değeri 50.000 TL’ye kadar olan binek, hafif ticari (Kamyonet, minibüs ve midibüs) araçlara muafiyetli kasko poliçesi düzenlenebilir.

Trafik sigortam var, yine de kasko sigortası yaptırmalı mıyım?

Trafik sigortanız bir kaza yaptığınızda karşı aracın, karşı araçtakilerin veya yayaların sizin kusurunuzdan kaynaklanan maddi ve bedeni zararları öder. Aksigorta Akkasko sizi ve aracınızı, siz hatalı olsanız dahi tam güvence altına alır. Ayrıca Trafik Sigorta teminatınızın yetersiz kaldığı durumlarda karşı aracın maddi ve 3.şahısların bedeni zararlarının ödemesini tamamlar.

Karşı aracın kusurlu olduğu kazalarda kasko sigortası sahibiyseniz sizin sigortanız aracınızın onarımını sağlar ve daha sonra kusurlu olan aracın sigortasından gerekli ödemeyi geri alır. Siz herhangi bir işlem ile uğraşmazsınız.

Her hasarda muafiyet mi uygulanıyor?

Karşı aracın %100 kusurlu olduğu yani sigortacılık deyimi ile rüculu hasarlarda ve anlaşmalı cam servislerinde karşılanan cam hasarlarında muafiyet uygulanmayacaktır.

Muafiyetli Kasko Türkiye sınırlarında mı geçerlidir?

Bu sigorta Türkiye sınırları içinde geçerlidir. Talep edilmesi halinde ek prim ödemek suretiyle yurtdışı teminatı verilebilir.