Sıkça Sorulan Sorular

-- Muafiyetli Oto Kaskom

Muafiyetli Oto Kaskom

null

Muafiyetli Kasko nedir?

Kaskoda muafiyet, hasarın belirli bir miktarının sigortalı tarafından karşılanması halidir. Daha açık bir ifade ile aracın sigorta bedelinin ya da hasarın belli bir kısmına kadar oluşan zararların sigortalı tarafından, üstünün ise sigorta tarafından karşılanmasıdır.
Örneğin, 40.000 TL sigorta bedeli ile kasko poliçesi düzenlenen aracını 500 TL muafiyet seçeneği ile sigortalattın. O halde 500 TL’ye kadar olan hasarı kendin karşılarsın. Hasar 500 TL’nin üstünde ise kalan tutarı sigorta şirketi öder.

Üç farklı muafiyet tutarından birini seçmen durumunda indirim avantajlarından yararlanırsın. Seçilen muafiyet tutarı yükseldikçe uygulanacak indirim oranın da artacağını unutmamalısın.

Muafiyetli Kasko'nun Akkasko Genişletilmiş Kasko poliçesinden farkı nedir?

Muafiyetli Kasko Sigortası da bir Genişletilmiş Kasko sigorta ürünüdür. Sadece ürün kapsamında birkaç değişiklik yapılmıştır. Hasar durumunda muafiyet tutarı, yanlış akaryakıt dolumu, kişisel eşya-anahtar kaybı ve çalınması gibi bazı teminatlar bu poliçede bulunmaz.

Her araç için Muafiyetli Kasko Poliçesi düzenlenebilir mi?

Sadece araç değeri 50.000 TL’ye kadar olan binek ve hafif ticari (kamyonet, minibüs ve midibüs) araçlara muafiyetli kasko poliçesi düzenlenebilir.

Trafik sigortam var, yine de kasko sigortası yaptırmalı mıyım?

Trafik sigortas0;ı kaza yapıldığında karşı aracın, karşı araçtakilerin veya yayaların, sigortalı aracın kusurlarından kaynaklanan maddi ve bedeni zararlarını karşılar. Yani Zorunlu Trafik Sigortası teminatları sadece 3. şahsı ve karşı aracı korumaya odaklanır.
Kasko ise seni ve aracını, sen hatalı olsan dahi tam güvence altına alır. Ayrıca Zorunlu Trafik Sigortası teminatlarının yetersiz kaldığı durumlarda, karşı aracın maddi ve 3. şahısların bedeni zararlarının ödemesini de tamamlar.

Karşı aracın kusurlu olduğu kazalarda kasko sigortası sahibiysen sigortan, aracının onarımını sağlar ve daha sonra kusurlu olan aracın sigortasından gerekli ödemeyi geri alır. Sen de herhangi bir işlem ile uğraşmadan güvenli sürüşün tadını çıkarırsın.

Her hasarda muafiyet uygulanır mı?

Karşı aracın %100 kusurlu olduğu, yani sigortacılık deyimi ile rüculu hasarlarda ve anlaşmalı cam servislerinde karşılanan cam hasarlarında muafiyet uygulanmaz.

Muafiyetli Kasko sadece Türkiye sınırlarında mı geçerlidir?

Bu sigorta Türkiye sınırları içinde geçerlidir. Ancak talep edilmesi halinde ek prim ödemek suretiyle yurt dışı teminatı da verilebilir.