Sigorta Kılavuzu

Zaten Trafik Sigortam Var. Neden Kasko Yaptırmalıyım?

Zorunlu Trafik Sigortası, adından da anlaşılacağı üzere her araç sahibinin aracına yaptırması gereken bir sigorta türü.

Zaten Trafik Sigortam Var. Neden Kasko Yaptırmalıyım?

Zorunlu Trafik Sigortası, adından da anlaşılacağı üzere her araç sahibinin aracına yaptırması gereken bir sigorta türü. Karayolları Trafik Kanunu gereğince Zorunlu Trafik Sigortası olmayan bir araç, trafiğe çıkamaz. Çıkması halinde cezai yaptırım uygulanır. Yani trafikteki her aracın mutlaka Zorunlu Trafik Sigortası vardır.
Bu söylem, trafikteki her aracın kaskosu olduğu anlamını taşımaz. Kasko ile Zorunlu Trafik Sigortası ayrı değerlendirilir. Kasko, yapılması zorunu bir sigorta ürünü değil, geniş teminatlarıyla yol güvenliğini sağlayan sağlam bir tedbir niteliğindedir.

Kasko mu Yaptırmalıyım, Trafik Sigortası mı?

Belki de bu konu hakkında en sık sorulan soru budur. Zorunlu Trafik Sigortası, trafiğe çıkan her araçta bulunur. Kasko ise Zorunlu Trafik Sigortası’nın kapsamadığı teminatları sunan ve isteğe göre yapılan bir poliçe türüdür. Yani iki sigorta türü arasında bir seçim yapmak söz konusu değil. Ancak bu iki sigorta türünün arasındaki farkı bilmen, kafandaki soru işaretlerini çözebilir.

Zorunlu Trafik Sigortası ile Kasko Arasındaki Farklar

Kasko ve trafik sigortası arasındaki farkı anlatarak “Trafik sigortam varken neden kasko yaptırmalıyım?” sorusuna cevap verebiliriz:

  • Trafik sigortası zorunludur, kasko isteğe bağlıdır.
  • Trafik sigortası, eğer poliçe sahibi hatalıysa karşı tarafın kazadan kaynaklanan maddi ve bedensel zararlarını karşılayacak bir sorumluluk sigortasıdır. Yani trafik sigortası, karşı tarafın mağduriyetini baz alır.
  • Kasko ise poliçe sahibinin mağduriyetini önlemeye odaklanır. Hatta poliçe kapsamına göre araçtaki diğer kişiler, trafik sigortası limiti yetmemesi halinde karşı araç ve üçüncü şahıslar da teminat kapsamında değerlendirilebilir.
  • Kasko; aracın yanması, çalınması, çalınmasına teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararlara kadar ayrıntılı bir güvence planı sunar. Bunun yanında poliçe kapsamına göre ek hizmet ve teminatlarla sunulan kolaylıklar, güvenli yolculuklar için ihtiyaç duyulan şeyler baz alınarak oluşturulur.
  • Kasko teminatları, poliçe sahibini ve aracın güvenliğini koruma altına alır. Trafik sigortası ise sadece yaşanacak kazada devreye girer.
  • Trafik sigortasının limitlerini Hazine Müsteşarlığı belirler. Devletin Zorunlu Trafik Sigortası için belirlediği limitler, karşı tarafa verilen hasarın tümünü karşılamıyorsa sigortalı geri kalan hasar masrafını cebinden öder. Kaskoda ise poliçe kapsamını, ihtiyaçlarına göre sigorta sahibi belirler.
  • Yani kasko için karşıdaki sürücüye karşı duyulan sorumluluğun önemi kadar, poliçe sahibinin mutluluğu da önemlidir.

Akkasko ile Yolda Kalmayan Sürüş Keyfi Başlasın!

Kasko yaptırırken limitleri ve almak istediğin ek teminatları sen belirlersin. Bunun için sana sunulan seçenekler, ihtiyaçlarına uygun olmalı ve hayatını kolaylaştırmalı. İşte, Akkasko da böyle düşündü, trafikte bir araç ve sürücünün başına gelebilecekleri değerlendirerek teminatlarını buna göre oluşturdu. Üstelik bir de buna kredi kartına 9 taksit ve %65’e varan hasarsızlık İndirimi avantajını da ekledi. Akkasko’nun yolda bırakmayan çözümleri olan mini onarım hizmeti, yanlış akaryakıt dolumu, 7/24 yol yardımı, acil tıbbi yardım, geçici araç hizmeti ve daha fazlasından faydalanmak için 444 27 27 numaralı Aksigorta Hizmet Merkezi’ne ulaşabilirsin.

PAYLAŞ