Sigorta Kılavuzu

A'dan Z'ye DASK... Peki, DASK Tek Başına Yeterli Midir?

Deprem kuşağının üzerinde bulunan ülkemizde DASK-Zorunlu Deprem Sigortası, depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının neden olacağı maddi zararları, belirlenen limitler dahilinde kapsamına alır.

A'dan Z'ye DASK... Peki, DASK Tek Başına Yeterli Midir?

Deprem kuşağının üzerinde bulunan ülkemizde DASK-Zorunlu Deprem Sigortası, depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının neden olacağı maddi zararları, belirlenen limitler dahilinde kapsamına alır. Sigorta teminatları, Doğal Afetler Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından karşılanır. Ev sahibiysen senin de yaptırmak durumunda olduğun deprem sigortasını Aksigorta da hizmetleri kapsamına ekledi. Yani Zorunlu Deprem Sigortası’nı Aksigorta acentesinden yaptırabilirsin, ama önce konu hakkında bilmen gereken veya merak ettiğin ayrıntıları öğrenmende fayda var. Haydi, adım adım bilmen gerekenlerin üzerinden geçelim.

Genel Bilgiler

DASK, 17 Ağustos 1999 Büyük Marmara Depremi sonrası kuruldu ve kurulduğu günden beri 14.370 ev için 48 milyon TL hasar ödemesi yapıldı. Sadece şimdiye kadar yapılmış hasar ödemelerinden bile bu sigortanın önemi ve gerekliliğini anlayabilirsin. Zorunlu Deprem Sigortası sadece deprem sırasında oluşacak hasarlarda değil, depremin neden olduğu infilak, yer kayması, tsunami ve yangın gibi durumlarda da devreye giriyor. Zorunlu Deprem Sigortası sadece hanelere değil, hanelerin bulunduğu binalardaki ticarethanelere yönelik olarak da hizmet sunuyor. Yani bu sigorta, konutların altında yer alan ticarethaneler için de geçerli. Zorunlu Deprem Sigortası’nı yaptırma yükümlülüğü oldukça net. Zorunlu Deprem Sigortası olmadan hiçbir şekilde tapu, elektrik, su aboneliği işlemi yaptıramayacağını bilmelisin. Zorunlu Deprem Sigortası’nın süresi 1 yıl olduğu için sigortayı her yılın sonunda yenilemelisin. Süresi biten poliçeni yenilediğinde %20 indirim kazanacaksın.

Deprem Sigortası Kapsamı

Deprem Sigortası’na, tapusu olan haneler, binaların içinde yer alan ticarethane, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümler dâhil olur. Fakat Zorunlu Deprem Sigortası, köy alanlarını kapsamaz. Köylerdeki binalarda belediye denetiminin bulunmaması ve sigortanın sunumunun zor olması gibi nedenlerle bu bölgeler sigorta kapsamına girmez. Fakat bu bir istisna. Eğer belediyeye kayıtlı, tapusu var olan bir hanede yaşıyorsan mutlaka Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmalısın.

Sigorta Bedeli Değişkenlik Gösterebilir

Zorunlu Deprem Sigortası primlerini DASK belirler. Binanın bulunduğu risk bölgesi, binanın yapı tarzı ve meskenin brüt yüzölçümü, Zorunlu Deprem Sigortası prim miktarını etkiler. Sigorta poliçe primlerini sigorta acentesi belirlemediği için şirketler arasında fiyat farkı olmayabilir. Fakat primler, bölgelerin ve yapıların risk derecelerine göre farklılık gösterecektir.

Sadece Deprem Sigortası Yeterli mi?

Zorunlu Deprem Sigortası, depremin yarattığı hasarları karşılasa da teminat kapsamı senin için yeterli olmayabilir. Evini ve eşyanı tam olarak güvence altına alman için Aksigorta Ev ve Eşya Sigortası’ndan yararlanabilirsin. DASK Zorunlu Deprem Sigortası’nı Aksigorta Ev ve Eşya Sigortası ile desteklediğin takdirde güvenliğin verdiği huzuru yaşayabilirsin. Çünkü Ev ve Eşya Sigortası ister ev sahibi ister kiracı ol; hırsızlıktan doğal afetlere, elektrik arızalarından apartmanının ortak kullanım alanlarında oluşan hasarlara kadar tüm kötü senaryolara çözüm üretir. Ücretsiz çilingir ve camcı hizmetlerinden kapına gelen ambulans hizmetine kadar seni düşünen ücretsiz hizmetleriyle de teminatlarını destekler. Aksigorta Ev Eşya Sigortası ile evini ve eşyanı birlikte ya da ayrı ayrı sigortalatırsın, sigorta değerini sen belirlersin. Ev ve Eşya Sigortası’nın avantajlı ve güvenli dünyasına dâhil olmak için daha fazla detay al.

PAYLAŞ