Aksigorta_urun_Detay Sayfas[1]

İşim Sarsılmaz Deprem Güvencesi Sigortası

TEKLİF AL


İş Yeri sigortasında Deprem teminatım varken İşim Sarsılmaz Deprem Güvencesi yaptırmam gerekli mi? Bu ürünün farkı nedir?

İş Yeri sigortası yaptırarak iş yerinizi olası risklerde fiziksel hasar durumuna veya hasar kaynaklı yaşanan iş durması ve kar kaybına karşı koruma altına alabiliyorsunuz. Ancak olası bir deprem sonrası fiziksel zarar görsün görmesin eğer bulunduğunuz bölge 8 veya üzeri Mecalli şiddetinde depreme maruz kaldıysa fiziksel bir hasar ispatına bağlı olmaksızın İşim Sarsılmaz Deprem Güvenceniz sayesinde hızlı teminat sağlanacaktır.

Bir çok lokasyonda hizmet veren bir işletmeyim. Her bir riziko adresi için bu sigortaya sahip olabilir miyim?

Hizmet verdiğiniz her lokasyon adresi için ayrı poliçe tanzim ederek İşim Sarsılmaz Deprem Güvencesi’ne sahip olabilirsiniz.

Sigorta yaptırmadan önce veya deprem gerçekleştikten sonra bir ekspertiz süreci olacak mı?

Hayır; poliçenizi yaptırmadan öncesinde de veya risk gerçekleştikten sonra teminata hak etme durumunuzda herhangi bir hasar ispatı aranmadığı için bir ekspertiz süreci olmayacaktır.

Mercalli nedir?

Depremin şiddetini depremin büyüklüğü, derinliği ve koordinatlarının birleşimiyle hesaplayan ve 12 basamaklı bir ölçüm metodudur.

Richter ile Mercalli arasındaki fark nedir? Mercalli depreminin Richter karşılığı nedir?

Richter ile depremin gerçekleştiği merkez üssündeki deprem büyüklüğü hesaplanırken; Mercalli metodunda depremin merkezinden bağımsız olarak; gerçekleşen bir depremin ilgili lokasyonda yarattığı şiddet ölçümlenebilmektedir.

Richter ve Mercalli arasındaki ilişkinin net bir formülü olmamakla birlikte çoğu kaynağa göre 6-6.9 aralığındaki Richter 7-9 aralığındaki Mercalli’ye; 7 ve üzeri Richter 9 ve üzeri Mercalli’ye eşit olduğu varsayılmaktadır.

Mercalli sonuçlarını nasıl görebilirim. Şirketime ait riziko adresi için ölçümden nasıl emin olacağım?

Açılımı Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırma Kurumu olan USGS, hiçbir kurum ve kuruluşla bağlantısı olmaksızın, ticari amaç taşımayan, bağımsız ve bilimsel bir kuruluş olarak  dünyadaki tüm sismik hareketleri takip ederek analiz eder. USGS dünyada yaşanan tüm depremler için Mercalli skalası kullanarak şiddet/sarsıntı haritası yayınlar. Riziko adresinizin bulunduğu bölgede gerçekleşen depremleri Mercalli sonucu ile USGS’in sunduğu online uyarı sistemlerini kullanarak takip edebilirsiniz.

http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/map/

Hasar ödeme veya deprem sorgulama taleplerinizi 444 27 27 numaralı Hizmet Merkezimizi arayarak sorgulayabilirsiniz.

Mercalli ne kadarlık bir alanda şiddeti ölçüyor? Gerçekleşen bir depremin birbirine yakın iki farklı lokasyondaki şiddet ölçümü farklı olabilir mi?

Mercalli ölçüm sistemi lokasyon bazında hesaplanmaktadır. Poliçenizdeki konum bilgisi belirttiğiniz adresin Cadde/Sokak/Bulvar/Mahalle bilgilerinden biri ile ilişkili olup; gerçekleşen bir depremin poliçe adresinizdeki şiddeti bu bilgiye istinaden ölçümlenecektir.

Teminat limitini en çok ne kadar alabilirim?

İşim Sarsılmaz Deprem Güvencesi’nde 25.000TL, 50.000TL, 100.000TL, 250.000TL, 500.000TL ve 1.000.000TL alternatifli teminatlar mevcuttur. 1.000.000TL ve üzeri teminat talepleriniz için satış danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Deprem sonrası teminat almak için hasar bildirimi yapmam gerekiyor mu?

Deprem sonrası poliçenizde belirtilen gerekli dokümanların Aksigorta’ya iletilmesini takiben hiçbir ek bildirim yapmaksızın teminat tutarınız belirttiğiniz hesap numarasına yatırılacaktır.

Deprem olması ve teminat hak etmem durumunda iletmem gereken evraklar nelerdir?

Yönetmelikler gereği teminat ödemesi yapılması için MASAK Belgelerinin (vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, imza sirküler, kimlik fotokopisi) sigorta şirketine iletilmesi zorunludur. Ek olarak ödeme yapılacak güncel hesap bilgilerinin de iletilmesi işlemlerin hızlanmasını sağlayacaktır.

Anasayfaya Dön
Kapat